
Vielä ehtii – yrityksille jaossa miljoona euroa investointi- ja kehittämistukea Vakka-Suomessa
24.8.2026Ukipoliksen viime vuonna toteuttama mobiilitietoverkkohanke paljasti laajoja katvealueita puhelimien ja netin toiminnassa Uudessakaupungissa, Laitilassa, Pyhärannassa ja Vehmaalla.
Hanke on saanut jatkoa ja tavoitteena on mobiiliverkkojen toiminnan parantaminen alueilla, joissa ongelmia ilmeni. Hanke laajenee nyt myös Rauman maaseutualueelle.
Viime joulukuussa päättynyt hanke osoitti ongelmia olevan erityisesti keskustaajamien ulkopuolella.
− Valokuidun rakentaminen etenee maaseutualueilla hitaasti. Toimiva mobiiliverkko on monelle ainoa mahdollisuus digitaaliseen asiointiin, painottaa hankkeen projektipäällikkö Timo Junnila.
Mobiiliverkot-hankkeen tarkoitus on helpottaa etätöiden tekemistä ja yrittämistä maaseudulla ja lisätä siten myös koko alueen houkuttavuutta.
Mobiilitietoverkkojen toimivuutta tutkittiin aiemmin asukaskyselyllä ja mittauksilla.
− Nyt tehtävillä uusintamittauksilla selvitetään, onko verkkojen toiminta parantunut kuluvan vuoden aikana. Mobiiliverkkojen toimivuus vaihtelee, ja näillä uusilla mittauksilla saadaan entistä luotettavampi kuva verkkojen toiminnasta, Junnila kertoo.
Verkkojen toimivuutta kysytään nyt myös Rauman maaseutualueen asukkailta.
− Lisäksi Raumalla teetetään mobiiliverkkojen mittaukset parantamistoimien pohjaksi.
Mittaustulokset raportoidaan kunnille, operaattoreille sekä operaattoreita valvovalle Traficomille.
Hankkeen rahoittaa Leader Ravakka ja kuntaosuudesta vastaavat mukana olevat kunnat. Huhtikuussa alkanut hanke jatkuu ensi vuoden loppuun.
